Jak si tak užíváme první sluneční paprsky, říkáme si, že už jsme úplně připravení na jaro. Jste taky? A jak je na tom váš šatník? Nepotřeboval by po zimě trošku oživit? :-) Vsadili bychom se, že ano a úplně náhodou tu pro vás máme inspiraci, kde začít po jarních kouscích pokukovat. Věříme, že dnešní rozhovor a následná návštěva obchůdku Reidora vás navnadí!

Řekněte nám na úvod něco o sobě. Jak jste se dostala k tvoření?
Jsem naprosto normální nezajímavá osoba, která ke tvoření přišla v podstatě z nudy. Od mala mě bavilo něco vyrábět, malovat nebo lepit těstoviny na papír – jak nás k tomu vedli ve školní družině. A během studia na střední škole jsem jako mnoho jiných holek nutně musela vyrábět náušnice a pak náramky, potom i náhrdelníky. Přešla jsem i k brožím, sponkám, vyráběla jsem vlastní placky a zrcátka. Naučila se háčkovat (pletení mi nikdy nešlo). S mamkou jsme samozřejmě musely dělat i decoupage a vyráběly spoustu dekoračních předmětů.
Pak to ale přišlo – maturita. A protože jsem všechny otázky už uměla a pořád zbýval celý týden do zkoušek (a rodiče nebyli doma), vrhla jsem se na mámin šicí stroj a než jsem nastoupila před maturitní komisi, měla jsem už ušité kalhoty, sako i letní topík. Hned po maturitě jsem věděla, co chci dělat. Než jsem nastoupila na vysokou, šila jsem jako blázen :-)

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Během studií a krátce po studiu to byla moje jediná obživa a věnovala jsem se tomu opravdu neustále. Pak ale v mém životě došlo k mnoha změnám a každá z nich byla větší a větší překážkou v mé tvorbě. Postupně se tak z náplně mého života stal jen koníček. Jako koníček mi šití dělá větší radost, i když na to bláznivé šicí období stále s láskou vzpomínám.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Ze všech technik, které jsem vyzkoušela, mi přijde šití nejužitečnější (i když zabírá nejvíc místa v bytě a nejvíc času). Myslím, že mě baví hlavně proto, že je tak náročné a že se mám stále kam posouvat.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Asi nejvíc času mi zaberou mé myšlenkové pochody. Nejdřív si musím pořádně promyslet, jaký střih bude ten nejlepší. Upřímně řečeno vůbec neberu v potaz to, co je aktuálně „in“, řídím se pouze sama sebou. Jakmile mám vymyšlený střih, jde už všechno samo.
Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Nejdůležitější je pro mě názor mojí mamky. Možná i proto, že mi vždy vše pochválí a ze všeho je nadšená :-) 

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Líbí se mi práce mnoha tvůrců. Obdivuju Kagalakan – ty nejkrásnější šatičky na barbíny – šít něco tak malinkého je nad mé nervy. Za nejkrásnější náušnice považuju ty od Kaori. A nemůžu vynechat ani nádherné nákrčníky od EVE chic, po kterých už dlouho pokukuju.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
I když na to teď není počasí, nejvíc nadšená jsem z této sukně. Tu jsem ušila i pro sebe a nedám na ni dopustit. Je ženská a velmi lichotí postavě. Navíc je úžasně pohodlná. Mám obrovskou radost, že se tento styl vrací. Během pár dní, kdy jsem v ní v létě vyrazila ven, jsem hned dostala několik zakázek na další sukýnky.

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Co se šperků týká, ty jsem vždy nosila své vlastní. U oblečení to ale bylo přesně obráceně. Vždy mi bylo hrozně líto nosit oblečení, které jsem ušila. Měla jsem pocit, že je to pro mě až příliš dobré a že si nemůžu dovolit své věci nosit… Poslední rok už je to ale naštěstí jinak a mám několik svých sukní, které jsem nosila celé léto a které mi všude všichni chválili, z čehož jsem byla opravdu nadšená. Nejvíc se ale věnuju šití triček a i ta se u mě v šatníku samozřejmě najdou. 

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Momentálně mnoho volného času nemám. Ale když už se nějaký najde, tak ráda čtu, chodím do divadla a protože v práci (a i u šití) celý den sedím, tak miluju i různé druhy pohybu. Inline brusle, lední brusle, běhání, jóga, pěší turistika, lyžování nebo badminton. A úplně nejlepší je, když je krásné počasí a já můžu vyrazit na kole někam do neznáma, nad ničím nepřemýšlet a vnímat jen krásný čistý vzduch a přírodu kolem sebe.

Jak vypadá váš ideální den?
Můj ideální den je každý den, který se mi podaří naplno využít. Dobrý pocit z pořádně nabitého dne mě vždy nakopne novou energií.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Vždy jsem si život plánovala, ale kdybych se kdysi řídila svými plány, tak bych se nikdy nedostala k šití a nikdy bych nepodnikala. Proto už dnes neplánuju vůbec nic.