Tentokrát vynecháme slunnou Provence a vydáme se až k Atlantskému oceánu. První den zakotvíme v trojmezí hranic Německa, Švýcarska a Francie a druhý den pokračujeme přes Švýcarsko dál na západní pobřeží. Projíždíme středem Francie až do Akvitánie. Krajina se postupně mění od hor po nížiny, míjíme vinice, borové lesy, až konečně spatříme oceán. Pohled na nekonečné bouřlivé vody je úchvatný. Během pobytu jsme zažili klidný oceán s vlnami, které jsou ovšem větší než u moře i  rozbouřený oceán, který zvedl vlny až na dva metry. Pláže jsou prostorné a nekonečné, písek ideální na bábovičky, jen jsme si museli dávat pozor na příliv, je opravdu rychlý.

 

Ubytování dáváme přednost v kempech, ve Francii skýtají kempy velmi dobré zázemí. Místa pro stanování jsou prostorná a oddělená od ostatních živým plotem. Ranní croissant s čerstvou kávou si vychutnáváme s vycházejícím sluncem. Na početných francouzských trzích nakupujeme sýry, olivy, grilované kuře, sušené klobásy, ovoce, makronky a jako většina francouzů si dopřáváme siestu na piknikových místech v přírodě.

 

Navštívili jsme největší písečnou dunu v Evropě. Dune du Pilat měří 117m a každým rokem trochu poporoste. V oblasti proslulé svým vínem nevynecháme Bordeaux a nejslavnější viniční malebné  městečko Saint-Emilion. Jeho úzké uličky se vinou kolem kamenných domů strmě až k impozantnímu kostelu. V cavech místní vinaři nabízejí ochutnávky a malé obchůdky lákají turisty na vkusné suvenýry. Posezení a odpočinutí v kavárně nebo restauraci k toulkám po městečku patří.

 

Na zpáteční cestě pobýváme v oblasti Auvergne. Toto území s vyhaslými sopkami je známé například sýrem Cantal, zelenou čočkou z Le Puy a výrobou kapesních nožů Laguiole.

 

V kempu Langeac nacházíme hezké místo pod stromy, které zpříjemňují pobyt ve 40C. To se ovšem změní poslední den, kdy zažijeme bouřku, liják i kroupy, z nichž nekteré se protlačí i do stanu.

 

Na výlet se vydáme do krajiny bývalých sopek. Massif du Sancy, město Le Mont-Dore nebo krásné horské městečko  Besse-et-Saint-Anastaise určitě stojí za návštěvu. Rádi se touláme silnicemi mimo cestovní ruch a objevujeme zajímavá zákoutí. Podařilo se nám najít vesničku Lavaudieu s bývalým opatstvím, kde se zastavil čas. Kamenné domy, ulice, slunce dokreslují jen zvuky cikád. Údolí Gorges l´Allier nebo vesnice Prades jsou také příjemným zastavením. Cesta domů je dlouhá, ale obohacena dalšími krásnými zážitky.

 

Další zápisky z cestování po Provence můžete shlédnout zde https://www.fler.cz/blog/v-kraji-levandule-jiz-neobjizdime-kruhove-objezdy-trikrat-18407

Cestování po Provence:  https://www.fler.cz/blog/cestovani-po-provence-24342

Zde můžete navštívit obchůdek s levandulí: https://www.fler.cz/shop/lendule

https://www.facebook.com/Lennyene/?pnref=lhc