Nápověda

Prodej / Fler doprava

Jak probíhá objednávka dopravy

Nastavení Fler dopravy a objednávka Fler dopravy z pohledu prodávajícího:

 1. Fler doprava se automaticky nabídne v detailu objednávky za předpokladu, že objednávka není na dobírku a nakupující zvolil druh dopravy "Optimální doprava dle prodejce" nebo dopravce "Geis". Povolte si v nastavení dopravy (v záložce "Přidat" vyberte "Optimální doprava dle prodejce" nebo "Geis").
 2. Proklikem na tlačítko v objednávce se dostanete na objednávkový formulář, vyplníte údaje o adresátovi (příjemce zásilky).

 3. Zadáte přibližnou hmotnost zásilky a její hodnotu (pro účely pojistění).

 4. Vyplníte vaši adresu pro vyzvednutí (na této adrese si od vás řidič převezme balíček).

 5. Pokud objednáte do 23.00 hod., bude svoz proveden následujícího pracovního dne.

 6. Během dne svozu vás bude kontaktovat řidič přepravní společnosti na vašem telefoním čísle, domluvíte si čas provedení svozu.

 7. Řidiči předáte zásilku/zásilky, které řidič opatří vlastním štítkem a podepíšete předávací protokol.

 8. V případě odeslání více zásilek vám doporučujeme si jednotlivé balíčky označit / nadepsat. K tomuto účelu je možné si také vytisknout přepravní štítky, které jsou totožné s těmi, které na zásilky lepí řidič přepravy. Aplikace vám tisk štítků, v případě odeslání více než jednoho balíčku, přímo nabídne.

 9. Během cca 1 hodiny dostane zásilka přiděleno sledovací číslo.

 10. Následující pracovní den je zásilka doručeno konečnému adresátovi.

 11. Celý přepravní proces a jeho stav je možné sledovat v sekci Fler doprava.

Časté dotazy ke službě Fler doprava

1. Je možné službu využít pro platbu na dobírku?

Aktuálně ne, ale plánujeme službu dobírky v další fázi.

2. Kolik stojí poslání jednoho balíčku?

Doručení zásilky kurýrem je 79,- Kč více informací v podmínkách služby.

3. Jaká přepravní společnost doručuje zásilky?

Konkrétního přepravce určuje provozovatel služby ComGate a.s., aktuálně pro Fler.cz přepravuje zboží společnost GEIS CZ s.r.o.

4. Může si službu aktivovat každý prodávající?

Je třeba splnit podmínky uvedené v podmínkách služby. Zejména podmínku: Prodávající musí mít řádně a včas uhrazeny minimálně 3 faktury provizí či doplňkových služeb a nesmí mít žádnou z faktur pro Fler s.r.o. po splatnosti.

Není tedy možné jako úplně nový prodávající službu využívat. Je však možné aktivovat službu pro propojené profily jiného ověřeného profilu.

5. Jak mohu rychle kontaktovat dopravce?

V případě, že jste objednali přepravu a chcete znát podrobnosti přepravy, které nelze vyčíst z našeho informačního systému, volejte přepravní společnost GEIS (aktuálně na tel.: 951 277 777 nebo e-mailem: info@geisparcel.cz). Pro komunikaci s přepravní společností si připravte si číslo zásilky (nezaměňovat s číslem Fler objednávky).

6. Mohu objednat Fler dopravu i mimo objednávku z Fleru?

Ano, je to možné, cena této služby je 89,- Kč, je možné objednat podle počtu odeslaných běžných Fler objednávek. Služba se vám automaticky zpřístupní zde (tlačítko "Objednat Fler dopravu extra"). 

7. Jak zruším odeslanou objednávku Fler dopravy?

Zrušení (storno) je možné v detailu objednávky dopravy. Storno je možné vždy jen v den objednání do 23.00 hod. poté již jen přes telefonickou Linku Geis.

8. Jak správně zabalit křehké zboží?

Podrobný popis naleznete v tomto dokumentu.

9. Pokud je uznána reklamace, jak se vrací peníze?

V případě, že dojde ke škodní události (ztráta nebo zničení zboží) a reklamační proces proběhne kladně ve prospěch zasilatele, bude částka za škodní událost uhrazena společnostní ComGate a.s. na účet prodávajícího. Ten je poté povinen částku za zboží vrátit nakupujícímu. Podrobnější popis procesu naleznete zde.

 

Máte další dotaz?

Nevíte si rady ani po přečtení nápovědy? Zavolejte nám! Pro vaše dotazy tu jsme každý všední den 9 - 15 hod. na telefoním čísle 773 523 100.

Nebo nám napište  v diskusi k tématu Fler dopravy nebo přímo na kontakt.

Podmínky užití služby Fler doprava

1. Definice služby

Fler doprava je zprostředkovatelskou službou, která umožňuje objednateli (registrovanému prodávajícímu na Fler.cz) využívat smluvní přepravy kusových zásilek společnosti ComGate a.s. za cenově i systémově výhodných podmínek.

Fler s.r.o. není samotným přepravcem kusových zásilek, pouze zprostředkovatelem, a přijmutím podmínek užití vstupuje objednatel (prodávající na Fler.c.z) do smluvního vztahu se společností ComGate a.s., a přepravního vztahu se společností, která fyzicky zásilky přepravuje (aktuálně GEIS CZ s.r.o.). Přijmutím podmínek užití a využitím přepravních služeb ComGate a.s. prodávající přijímá také všeobecné podmínky samotného přepravce (aktuálně Všeobecné podmínky GEIS CZ s.r.o.).

Společnost Fler s.r.o. umožňuje skrze informační a objednávací systém na stránkách Fler.cz objednávat na dálku přepravní služby společnosti ComGate a.s., čímž se Fler s.r.o. stává zprostředkovatelem této služby.

2. Komu je služba určena

Fler doprava je služba určena prodávajícím Fler.cz, kteří splňují podmínky pro užití služby. Podmínky pro užití služby se mohou měnit a společnost Fler s.r.o. není povinna o změně podmínek objednatele předem informovat.

Služba je aktuálně dostupná prodávajícím splňující tyto podmínky:

 • Prodávající musí mít splněny všechny finanční závazky vůči společnosti Fler s.r.o., žádné finanční závazky nesmí být po splatnosti.
 • Prodávající musí mít řádně a včas uhrazeny minimálně 3 faktury provizí či doplňkových služeb.

V případě, že prodávající nesplní některou z podmínek pro užití služby, může být prodávajícímu tato služba pozastavena nebo trvale znepřístupněna. Službu nelze nárokovat a Fler s.r.o. si vyhrazuje právo rozhodnout o povolení či zamítnutí využití této služby a to i v případě, že prodávající splňuje podmínky pro užití služby.

3. Úhrada za služby

Úhrada za služby náleží vždy zprostředkovateli (Fler s.r.o.) v rámci pravidelného měsíčního vyúčtování provizního systému Fler.cz. Zprostředkovatel následně vyrovnává své závazky vůči smluvní společnosti ComGate a.s.

Ceny přepravních služeb jsou předem definovány a jsou součástí informačního systému Fler.cz. Objednávkou přepravy kusových zásilek souhlasí objednatel (prodávající na Fler.cz) s nabízenou cenou a tuto cenu bez výhrad přijímá.

4. Objednávka přepravy kusových zásilek a informační systém

Objednávka přepravy je vyřizována vždy elektronicky, pomocí informačního systému Fler.cz v rámci systému Fler objednávek a na dalších místech informačního systému Fler.cz. Objednávky není možné vyřizovat jinou cestou (telefonicky, písemně apod.).

Informační systém Fler.cz zajišťuje plné propojení s Fler objednávkami a nabízí snadno dostupné a jednoduché objednání služby.

Přeprava každé objednávky je trasována a přístup k informacím o stavu zásilky je dostupný v informačním systému Fler.cz. 

5. Reklamace objednávky

!!! Nepřebírejte zásilku, která je viditelně z vnějšku poškozená. Zásilku máte právo před dopravcem rozbalit a zkontrolovat. V případě potíží ihned sepište s dopravcem reklamační protokol. !!!

Reklamace objednávky přepravy kusových zásilek učiněných pomocí informačního systému Fler.cz je nakupující povinen uplatnit u zprostředkovatele služby ComGate a.s. takto:

Reklamaci je nutné podat do 3 dnů od doručení zásilky, tzn. neprodleně ohlásit a to buď:

 • pomocí reklamačního formuláře na stránce Fler.cz (pomocí tlačítka "Reklamace zásilky" na stránce objednávky nebo zde)

nebo

 • přímo e-mailem logistika(zavináč)comgate.cz

který předá podklady dopravci.
Reklamační protokol je v případě odeslání přes reklamační formulář odeslán v kopii do e-mailu nakupujícího.

K reklamačnímu řízení je potřeba zaslat:

 • číslo zásilky (naleznete na stránce Fler dopravy, v případě použití formuláře je zasláno automaticky)
 • popis poškozeného zboží, počet kusů
 • fotografie poškozeného balíku, zboží, adresního štítku, případně označení "křehké"
 • doklad o nákupu (případně výpis z objednávky s cenou zboží), případně čestné prohlášení o výrobní ceně daného zboží (to může nakupující získat u prodávajícího)

Back-office společnosti ComGate a.s. následně informuje o výsledku reklamace.

Zprostředkovatel služby Fler s.r.o. není zodpovědný za reklamační proces.

6. Cena služby

Aktuální ceny balíkové přepravní služby Fler doprava jsou platná od 1.7.2017. Provozovatel si vyhrazuje právo na úpravy cen.

Ceny pro doručení po ČR
-------
Doručení zásilky kurýrem: 79,- Kč

Cena obsahuje:

 • doručení obvykle do druhého pracovního dne
 • telefonní kontakt před doručením
 • dva pokusy o doručení
 • možnost sledování pohybu zásilky
 • pojištění zásilky do 50 000 CZK
 • avizace (SMS, email, telefon) o čase doručení zásilky
 • cena obsahuje palivový a mýtný příplatek

Další podmínky

 • Maximální povolený rozměr balíkových zásilek kurýrního dopravce - max. rozměry jednoho nákladového kusu: 2x šířka + 2x výška + délka < 3 m; pro jednotlivé rozměry platí: max. šířka 0,8m; max. výška 0,6m; max. délka 2m
 • Zboží nesmí být charakteru spadajícího pod úmluvu ADR.
 • Ceny jsou uvedeny včetně DPH.
 

Pokud je uznána reklamace, jak se vrací peníze?

V případě, že dojde ke škodní události (ztráta nebo zničení zboží) a reklamační proces proběhne kladně ve prospěch zasilatele, bude částka za škodní událost uhrazena společnostní ComGate a.s. na účet prodávajícího (zasilatele). Ten je poté povinen částku za zboží vrátit nakupujícímu. 

Proces je následující:

1) Prodávající vystaví společnosti ComGate a.s. řádnou fakturu (může pokračovat pod normálním číslem fa v řadě). Faktura bude obsahovat položku Náhrady škody na zásilce, např. takto:

“Fakturujeme vám náhradu škody k zničené/ztracené zásilce XY”.
Interaktivní faktura (ve formátu pdf).

Cena bude v ceně zboží bez DPH a to bez nákladů na dopravu a balné (pokud není prodávající plátce DPH, pak normální cenu za zboží, tak jak ji prodávající fakturoval nakupujícímu). K tomu doloží Fler fakturu nebo jinou fakturu, jak zboží nakupujícímu fakturoval.

Pokud  byl poškozen např. jen jeden kus z celé zásilky, faktura bude jen na tento jeden kus.

2) ComGate a.s. tuto škodu uhradí na účet prodávajícího. Škoda je uhrazena v termínu do 14 pracovních dnů od uznání reklamace.

3) Prodávající vystaví Opravný daňový doklad (měl by mít zpravidla novou číselnou řadu - doporučujeme nezařazovat do běžné číselné řady faktur). Tento opravný daňový doklad bude obsahovat položku ve smyslu:

“Opravný daňový doklad k fa. č. XY z důvodu zničeného/ztraceného zboží”.

Cena bude uvedena jako záporná hodnota (např. -1.280,-) a bude svojí výší korespondovat s již vydanou fakturou nakupujícímu.

4) Na základě tohoto opravného daňového dokladu pošle prodávající nakupujícímu částku za zboží na jeho účet.

5) Cena za dopravné (dle aktuální ceny fakturované Fler s.r.o. za Fler dopravu) se odečítá z běžné následující fakturace provizí na Fler.cz

 

 

Všeobecné podmínky GEIS CZ s.r.o.

Všeobecné obchodní podmínky Geis CZ s.r.o. (dále jen zasílatel) – systém vnitrostátní a mezinárodní přepravy paletových a kusových zásilek

 

Předmětem těchto Všeobecných obchodních podmínek (dále jen VOP) je závazek zasílatele, že vlastním jménem na účet příkazce obstará přepravu zásilky z místa převzetí zásilky do místa jejího doručení a případně i obstarat nebo provést úkony s přepravou související a příkazce se zavazuje zaplatit za tyto služby zasílateli odměnu, a to za podmínek dále stanovených těmito VOP. Aktuální znění VOP včetně aktuálních standardních ceníků je uveřejněno na internetových stránkách zasílatele www.geis-group.cz. VOP tvoří nedílnou součást každé zasílatelské smlouvy uzavřené mezi zasílatelem a příkazcem. Platnost zasílatelské smlouvy nastává přijetím objednávky (resp. zasílatelského příkazu) příkazce zasílatelem, účinnost této smlouvy pak převzetím zásilky zasílatelem nebo jím pověřeným dopravcem. VOP stanovují práva a povinnosti zasílatele a příkazce, které nejsou upraveny písemnou zasílatelskou smlouvou (dále jen ZS). Znění písemné ZS má přednost před zněním VOP. Písemná ZS, jejímž předmětem je zajišťování opakujících se přeprav, je považována za smlouvu rámcovou, přičemž jejím dílčím plněním je každá individuální objednávka příkazce. Objednávka příkazce, jejíž formu stanovuje zasílatel (dále jen objednávka), musí mít písemnou formu (včetně elektronické). Zasílatel je oprávněn provést změny VOP, standardních ceníků, poplatků atd., přičemž je povinen tyto změny oznámit příkazci formou zveřejnění na www.geis- group.cz, a to nejpozději 30 dnů před nabytím jejich účinnosti. Změny VOP, standardních ceníků, poplatků atd. je příkazce oprávněn odmítnout a z tohoto důvodu zasílatelskou smlouvu vypovědět, avšak nejpozději do jednoho týdne od nabytí účinnosti. Příkazce a zasílatel se dohodli, že příkazce se zavazuje průběžně sledovat internetové stránky zasílatele a seznamovat se s jejich aktuálním zněním, včetně znění VOP, standardních ceníků, poplatků atd., nejméně však jednou měsíčně. Není-li v písemné ZS uvedeno jinak, prohlašuje příkazce, že je s aktuálně platnými VOP a standardními ceníky, poplatky atd. dobře seznámen a vyjadřuje s nimi souhlas podáním objednávky, resp. zásilky k přepravě. V těchto VOP (zasílatelské smlouvě) lze aplikovat ustanovení § 2474 NOZ, kdy zasílatel vstupuje do postavení dopravce.

 

1. Definice přepravního systému

 

Pro tento systém přepravy platí následující definice zásilek: Max. hmotnost celé zásilky 2.500 kg, max. hmotnost jednoho kusu zásilky 1.200 kg, při hmotnosti 1 kusu nad 650 kg je příkazce povinen sdělit zasílateli technické podmínky na nakládce a vykládce. Max. výška jednoho kusu zásilky 2,20 m, max. délka jednoho kusu zásilky 3 m, max. objem celé zásilky 10 m3, minimální objemový přepočet zásilek zabírajících plochu na vozidle do 4 europalet (3,84 m2) je v poměru 1 m3 =250 kg, u rozměrnějších zásilek je minimálně v poměru 1 ldm = 1250 kg (jednotka1 ldm = 2,4m x 1 m ložné délky vozidla). Konkrétní poměr použitého přepočtu se řídí údaji uvedenými v platném standardním ceníku zasílatele.

 

Pro systém vnitrostátní a mezinárodní přepravy paletových a kusových zásilek platí, že: 1) Zásilku může tvořit i více nákladových kusů. 2) Příkazcem (odesílatelem) a /nebo příjemcem zásilky může být jedině právnická osoba, zejména obchodní korporace a veřejnoprávní korporace nebo podnikatel dle ust. § 420 a násl. NOZ s přístupnou stálou provozovnou a stanovenou provozní dobou. Nesplňuje-li příjemce tyto podmínky, pak se jedná o tzv. režim B2C, při kterém je příkazce povinen tuto skutečnost vyznačit do objednávky přepravy. O přepravu v režimu B2C se jedná v případě přeprav v rámci České a Slovenské republiky, kdy je zásilka doručována na soukromou adresu (příjemcem zásilky je fyzická osoba). Pro režim B2C platí také další ustanovení uvedená v těchto VOP. 3) V případě nestandardních požadavků na přepravu (např. na doručení zásilky v jiné než obvyklé době doručení – viz.bod 3 těchto VOP) budou vzniklé vícenáklady předepsány k úhradě příkazci, který se tyto zavazuje dle pokynů zasílatele bez výhrad uhradit.

 

2. Zásilky vyloučené z přepravy:

 

a)  Přesahují-li rozměrové a hmotností limity uvedené v bodě 1.

 

b)  Chybí-li potřebné údaje o odesílateli nebo příjemci zásilky (nebo - v režimu B2C - chybí-li telefonický kontakt na příjemce)

 

c)  Obsahují-li zboží, které má mimořádně vysokou cenu jako jsou například drahé kovy a výrobky z nich, umělecké a starožitné předměty, sbírky, bankovky, mince, cenné papíry, směnky, kreditní karty apod.

 

d)  Obsahují-li zboží, které není chráněno, zabaleno nebo zajištěno způsobem odpovídajícím jeho hmotnosti, tvaru, vlastnostem či povaze (charakteru). Dále obsahují-li zboží, které by mohlo poškodit ostatní zásilky nebo by mohlo poškodit přepravní a dopravní techniku zasílatele či dopravce anebo by mohlo být samo touto použitou technikou poškozeno. Dále obsahují-li zboží, které by mohlo ohrozit život, zdraví nebo majetek pracovníků zasílatele nebo dopravce, resp. jejich pracovníků. Toto ustanovení platí i tehdy, kdyby se tyto vlastnosti nebo povaha (charakter) zásilky, nedostatečnost či nevhodnost jejího obalu nebo jejího zajištění apod. projevily až během přepravy zásilky, resp. po jejím fyzickém převzetí zasílatelem nebo dopravcem. Ohledně způsobu dalšího nakládání s takovou zásilkou se dohodne zasílatel s příkazcem. Nedojde-li však mezi zasílatelem a příkazcem k dohodě o dalším postupu v této věci, pak příkazce bez výhrad uznává oprávněnost jednání zasílatele nebo jím pověřeného dopravce a to včetně úplnosti, dostatečnosti a nezpochybnitelnosti důkazních prostředků (zejm. fotodokumentace) poskytnutých příkazci zasílatelem nebo jím pověřeným dopravcem.

 

e)  Obsahují-li zboží podléhající řízenému teplotnímu režimu, rostliny, lehce zkazitelné zboží (např. zkazitelné potraviny), živá zvířata a organismy, lidské či zvířecí orgány a ostatky, odpad, nebezpečné látky, zbraně, munice, drogy nebo zboží podléhající zákazu dovozu/vývozu nebo jakémukoliv omezení či embargu.

 

f)  S dobírkou (COD) vyšší než 200.000,- Kč.

 

g)  Určené přímo do vlastních rukou.

 

h)  U mezinárodní přepravy pak dále zásilky obsahující potraviny, alkohol, zboží podléhající veterinární a fyto-kontrole, zboží na celní záznam nebo zboží přepravované na ATA-karnet, zásilky zasílané na dobírku/COD (v relacích, které nejsou uvedeny ve standardních cenících) a/nebo nevyplaceně/EXW (toto označení zde není označením Dodací doložky ve smyslu INCOTERMS) a zásilky s nebezpečným zbožím dle Úmluvy ADR – pokud není výslovnou dohodou zasílatele a příkazce stanoveno jinak.

 

Příkazce odpovídá za škodu eventuálně vzniklou zasílateli nebo dopravci, předal-li by k přepravě zásilky vyloučené z přepravy.

 

3. Obvyklá doba přepravy

 

Obvyklá doba přepravy zásilek se řídí podmínkami uvedenými v aktuálním standardním ceníku zasílatele. Zásilky jsou zasílatelem přepravovány v obvyklé době doručení. Obvyklou dobou doručení se rozumí doba, kdy je zásilka zpravidla dodána příjemci, nenastanou-li zvláštní nebo neočekávané situace v průběhu obstarávání či provádění přepravy zásilky. Obvyklá doba přepravy nemusí být dodržena, pokud příkazce nebo příjemce zásilky nedodá (nebo nedodá včas) zasílateli doklady nebo informace potřebné k obstarání nebo provedení přepravy, eventuálně celního odbavení či dodání zásilky nebo nejsou-li splněny podmínky obsažené v těchto VOP nebo nejsou-li dodrženy konkrétní pokyny zasílatele či dopravce.

 

4. Podmínky pro převzetí zásilek k přepravě

 

V souladu s ustanovením § 1744 NOZ jsou zásilky zasílatelem (resp. jím pověřeným dopravcem) přebírány k obstarání (resp. provedení) přepravy na základě elektronické (datové) objednávky nebo písemné (emailové) objednávky, jejichž formu stanovuje zasílatel. Písemná (emailová) objednávka musí obsahovat přesnou adresu nakládky (svozu) a vykládky (dodání) zásilky, telefonní kontakt odesílatele, hmotnost a rozměry zásilky, datum nakládky (svozu), plátce přepravy včetně jeho úplné identifikace a všechny další údaje pro obstarání a provedení přepravy zásilky nezbytné a to včetně údajů uvedených v těchto VOP. Objednávka musí být učiněna nejpozději v pracovní den před požadovaným dnem nakládky zásilky. Zásilku může příkazce podat k přepravě také přímo na příslušné pobočce zasílatele, a to v pracovní dny od 9:00 – do 19:00 hod. Příkazce se zavazuje, že zásilka bude připravena odesílatelem k předání k přepravě v okamžiku přistavení vozidla, a že převzetí zásilky příjemcem proběhne neprodleně po přistavení vozidla u příjemce. V opačném případě není zasílatel povinen nakládku či vykládku zásilky obstarat, přičemž má nárok na náhradu nákladů jemu nebo jím pověřenému dopravci vzniklých. Příkazce je při nakládce a vykládce zásilky povinen zajistit součinnost odesílatele a příjemce zásilky se zasílatelem určeným dopravcem vyjma sjednaných specifických doplňkových služeb.

 

Zásilku (každý její nákladový kus) je příkazce povinen opatřit:

a) Přesnou adresou odesílatele a příjemce (včetně správného PSČ) – vždy na největší straně zásilky.

b) Označovacími etiketami pro přepravu nebezpečného zboží (je-li jeho přeprava zasílatelem výslovně povolena), pak je toto příkazce (odesílatel) povinen opatřit i údaji vyplývajícími z příslušného zákona.

c) U zásilek s celním řízením je příkazce povinen zajistit předání veškerých dokumentů potřebných k celnímu odbavení zásilky zasílateli.

d) Obalem a zajištěním zásilky tak, aby obsah zásilky byl plně zabezpečen proti poškození a pohybu, obal umožňoval bezpečnou manipulaci se zásilkou, a poskytoval dostatečnou ochranu pro běžnou manipulaci používanou v systému přeprav paletových a kusových zásilek.

e) Obalem, který je zbaven všech předchozích přepravních štítků, nálepek a jiných informací, které by mohly znemožnit, ohrozit nebo zkomplikovat přepravu (dodání) zásilky.

f) Manipulačními značkami odpovídajícími charakteru zásilky a správnému způsobu manipulace

Pro ustanovení uvedená výše pod písmeny b) a c) společně platí: Příkazce nese odpovědnost za správnost a úplnost těchto dokumentů a za škody v tomto důsledku zasílateli či třetím osobám vzniklé. Zasílatel ani dopravce nemají za povinnost kontrolovat úplnost a správnost těchto dokumentů.

 

Zásilky s celkovou cenou vyšší než 500 000 Kč je možno přepravovat pouze na základě individuální písemné dohody mezi příkazcem a zasílatelem, přičemž u přepravy takových zásilek musí příkazce do objednávky uvést druh přepravovaného zboží a jeho skutečnou cenu. Pro přepravu zásilek, jejichž cena je vyšší než 500 000 Kč zasílatel důrazně doporučuje, aby příkazce sám nebo prostřednictvím zasílatele, pojistil přepravovanou zásilku na její plnou skutečnou cenu.

 

5. Doručení zásilky a její převzetí příjemcem

 

Místem doručení zásilky se rozumí místo, které je jako místo doručení určeno pro konkrétní zasílatelem nabízenou přepravní službu. Není-li místo doručení zásilky určeno jinak, pak se jím rozumí místo (adresa), kde je zásilka od zasílatelem pověřeného dopravce fyzicky převzata příjemcem. Zásilka je doručována za první dveře provozovny příjemce za podmínky, že místo doručení zásilky umožňuje manipulaci nízkozdvižným vozíkem. V opačném případě je místem převzetí zásilky hrana vozidla (hydraulické čelo) zasílatelem pověřeného dopravce. Převzetí zásilky je příjemce povinen potvrdit do dokladu zasílatele, který mu bude za tímto účelem předložen. Je-li zásilka doručována v ČR, pak na tomto potvrzení příjemce uvede svoje jméno a příjmení hůlkovým písmem, vlastnoruční podpis, ke kterému připojí otisk firemního razítka. Není-li k dispozici razítko nebo je příjemcem fyzická osoba (u režimu B2C), pak musí být uvedeno číslo občanského průkazu (nebo identifikace pasu - u nerezidentů ČR). Zásilka může být doručena i tak, že může být předána osobě starší 18 let zdržující se v době doručení na adrese doručení zásilky, přičemž tato osoba je povinna mimo splnění povinností příjemce zásilky uvést do příslušného dokladu i svůj vztah k osobě příjemce zásilky (např. syn, manžel apod.). Příjemce zásilky není oprávněn požadovat přeposlání (tzv. doslání) již přepravované zásilky na jinou adresu. Zasílatel nenese žádnou odpovědnost za případné újmy způsobené příkazci, příjemci nebo dalším osobám, které by snad vznikly v důsledku výše uvedených způsobů doručení. Zasílatel akceptuje změnu dispozic týkajících se doručení zásilky (včetně jejího přeposlání) učiněnou výhradně písemně (emailem) příkazcem.

 

6. Zásilky na dobírku (COD)

 

Příkazce může u vnitrostátních a vybraných mezinárodních přeprav požadovat doručení zásilky příjemci formou dobírky (COD) pouze za předpokladu uzavření písemné ZS. Požadavek přepravy zásilky na dobírku a hodnotu její dobírky (u mezinárodní zásilky ve měně státu doručení), včetně variabilního symbolu platby, je příkazce povinen vyznačit do objednávky a do předávacího protokolu, jehož formu stanovuje zasílatel (dále jen předávací protokol). Na jinou formu objednání servisu COD nebude zasílatel brát zřetel. Požadavek na doručení zásilky příjemci formou dobírky nelze po dobu přepravy zrušit ani jakkoliv upravovat. V případě, že příkazce využívá datový přenos, řídí se způsob objednání služby dle bodu 9 těchto VOP. Částku za vybranou dobírku se zasílatel zavazuje převést na účet příkazce uvedený v zasílatelské smlouvě do 7 pracovních dnů po doručení zásilky. V případě eventuálního nesplnění některé z výše uvedených povinností příkazcem, zasílatel negarantuje splnění svých závazků.

 

7. Úplata za obstarání přepravy a provedení úkonů s přepravou souvisejících

 

Příkazce se zavazuje k úhradě přepravného (tj. ceny včetně všech služeb a poplatků spojených s přepravou) zasílateli. Přepravné je splatné při převzetí zásilky k přepravě. Příkazce bere na vědomí, že zasílatel má zástavní právo k zásilce ve smyslu § 2481 NOZ, event. § 2571 NOZ a že v případě nezaplacení přepravného je zasílatel oprávněn postupovat podle § 1359 a násl. NOZ (ve smyslu ustanovení § 1360 a násl. NOZ se zasílatel jako zástavní věřitel dohodl s příkazcem jako zástavním dlužníkem, že zástavní věřitel může zástavu prodat jiným způsobem než ve veřejné dražbě), popřípadě započítat vzájemné pohledávky ve smyslu platných ustanovení NOZ. V případě nedoručitelnosti zásilky, v případě odmítnutí zásilky příjemcem nebo při neexistenci příjemce budou vzniklé vícenáklady (např. na zpětné doručení zásilky, doručení v jiné než obvyklé době doručení, za likvidaci zásilky, skladné, apod.), předepsány k úhradě příkazci, který se tyto zavazuje dle pokynů zasílatele bez výhrad uhradit. Není-li výslovně stanoveno jinak (v písemné zasílatelské smlouvě), pak platí, že veškeré úhrady, poplatky, náklady, vícenáklady, škody apod. související s obstaráváním či prováděním přepravy, u kterých se předpokládá nebo je obvyklé, že je uhradí příjemce – budou (v případě, že je příjemce neuhradí) bez výhrad uhrazeny příkazcem. Pro tyto případy se podpůrně použije ustanovení § 1769 NOZ. Ve vnitrostátním přepravném jsou zahrnuty dva pokusy o doručení zásilky. Příkazce může požadovat úhradu přepravného příjemcem v hotovosti při doručení zásilky (EXW). Tuto službu je příkazce povinen vyznačit do předávacího protokolu. Na jinou formu objednání servisu EXW nebude zasílatel brát zřetel. V případě, že příkazce využívá datový přenos, řídí se způsob objednání služby dle bodu 9 těchto VOP. Odmítnuté či nedoručitelné zásilky jsou zaslány zpět příkazci do 7 pracovních dnů po prvním pokusu o doručení a příkazce je povinen provést úhradu přepravného, stejně tak i u zásilek, kde příjemce odmítne uhradit v hotovosti přepravné (EXW) či dobírku (COD). V případě odmítnutí úhrady přepravného a (nebo) ostatních služeb a poplatků spojených s přepravou příjemcem, neexistuje-li příjemce, příjemce odmítl převzít zásilku či zásilku nelze doručit z důvodů nezaviněných zasílatelem nebo jím pověřeným dopravcem - se příkazce zavazuje odmítnuté úhrady uhradit zasílateli při doručení vrácené zásilky hotově, pokud se příkazce se zasílatelem nedohodnou jinak. U zásilek označených odesílatelem EXW nelze poskytovat případnou množstevní slevu uplatňovanou u příkazce. Jestliže by nebylo obstarání přepravy zásilky příkazcem (odesílatelem) deklarováno jako režim B2C, ale ve skutečnosti se o takovou přepravu jednalo, má zasílatel bezvýhradní právo na doúčtování ceny dle platného ceníku pro přepravu v režimu B2C, eventuálně dalších prokazatelných souvisejících nákladů. Příkazce souhlasí s elektronickou fakturací. Elektronické faktury budou zasílány na emailovou adresu, kterou poskytne Příkazce Zasilateli písemně.

 

U přeprav s povinným celním řízením je příkazce vždy odpovědný za úhradu nákladů spojených s celním odbavením zásilky, pokud je tento úkon na základě příslušného zákona nebo příkazcem požadován. Dále je příkazce povinen uhradit zasílateli veškeré náklady spojené s celním odbavením zásilky (úkony proclení, clo, daně apod.), pokud tyto náklady odmítne uhradit příjemce.

 

Přepravné se vypočítává dle aktuálních standardních ceníků zasílatele platných pro tento systém vnitrostátní a mezinárodní přepravy paletových a kusových zásilek. Přepravné může být stanoveno i jako individuální ceník, platný pouze po podpisu příkazcem a zasílatelem. Není-li tomu tak, platí vždy standardní ceník. Eventuální změny provedené zasílatelem ve standardních cenících v oblasti regionů tvořených intervaly PSČ a přepravních zón jsou závazné i pro individuální ceníky. V případě, že se jedná o změnu předchozího již účinného individuálního ceníku, pak původní individuální ceník pozbývá platnosti dnem nabytí účinnosti nového individuálního ceníku.

 

Veškeré cenové nabídky jsou platné 60 dnů od data předložení, není-li v nabídce uvedena jiná doba platnosti.

Pro stanovení přepravného dle hmotnosti zásilky je rozhodující hmotnost zjištěná zasílatelem. Zjistí-li zasílatel odlišnou hmotnost zásilky, pak si vyhrazuje právo na změnu výpočtu přepravného, a to i bez vyrozumění příkazce. Rovněž při zjištění jiných rozměrů zásilky si zasílatel vyhrazuje právo na účtování přepravného dle objemového přepočtu i bez předchozího vyrozumění příkazce. Příkazce je oprávněn reklamovat údaje a částky uvedené na faktuře vystavené zasilatelem za přepravu zásilek a další služby nejpozději do 30 dnů od data doručení faktury Příkazci.

 

Pokud není v rámci zasílatelské smlouvy smluveno jinak, účtuje zasílatel příkazci navíc ke každé přepravě zásilky následující příplatky:

 

a)  Palivový příplatek, jehož aktuální výše je pro tuto službu uveřejněna každý měsíc na www.geis-group.cz. Palivový příplatek se může lišit pro vnitrostátní a mezinárodní silniční přepravu. Tento příplatek je kalkulován z netto ceny přepravy (bez DPH) dle platného ceníku zasílatele bez zahrnutí dalších poplatků.

 

b)  Mýtné, jehož aktuální výše pro systém vnitrostátní a mezinárodní přepravy paletových a kusových zásilek je uvedena na www.geis-group.cz.

 

8. Garance a reklamace

Za škody vzniklé při obstarávání přepravy a při provádění vnitrostátní přepravy (provádí-li tuto sám zasílatel jako dopravce) zasílatel odpovídá a má náhradovou povinnost výhradně na základě a v rozsahu uvedeném v těchto VOP. V případě, že by zasílatel neobstarával, ale sám prováděl mezinárodní přepravu jako dopravce, pak se jeho odpovědnost řídí Úmluvou CMR a těmito VOP.

Místem převzetí zásilky zasílatelem se rozumí místo fyzického převzetí (nakládky) zásilky zasílatelem nebo dopravcem, kterého zasílatel k tomuto pověřil.

Zasílatel neodpovídá za škodu:

 

a)  kterou nemohl odvrátit ani při vynaložení odborné péče v zasílatelských službách obvyklé nebo když porušení jeho povinností bylo způsobeno okolnostmi vylučujícími jeho odpovědnost

 

b)  vzniklou v souvislosti s přepravou zásilky, která mu byla předána v rozporu s ustanoveními obecně závazných předpisů

 

nebo těchto VOP

 

c)  způsobenou příkazcem, odesílatelem nebo příjemcem zásilky

 

d)  způsobenou vadným nebo nedostatečným obalem či zabezpečením zásilky, resp. nevhodným způsobem balení či zajištění zásilky

 

e)  způsobenou neoznačením nebo chybným či nedostatečným označením zásilky (dle ustanovení těchto VOP)

 

f)  způsobenou vadou či vlastnostmi zásilky nebo její přirozenou povahou, byť se některá z nich projevila až během přepravy zásilky

 

g)  vzniklou v době, kdy zásilka nebyla v moci zasílatele

 

h)  přímou, nepřímou nebo následnou (včetně vícenákladů, ušlého zisku, smluvních pokut, penále apod.) vzniklou jako důsledek poškození, zničení či ztráty zásilky nebo v důsledku nedodržení obvyklé přepravní doby, resp. pozdního dodání zásilky.

 

Oprávněná osoba je povinna reklamovat zjištěné vady a uplatňovat právo na náhradu škody u zasílatele vždy jen písemně a ve stanovené době. Příkazce je povinen zajistit, aby byla zásilka při jejím převzetí vizuálně prohlédnuta příjemcem. K projednání reklamace zjevného poškození nebo částečné ztráty zásilky, musí být konkrétní výhrada definována na dokladu o převzetí zásilky nebo vyhotoven samostatný zápis o škodě. U škod při příjmu zásilky zjevně neznatelných se reklamační doby řídí příslušnými předpisy platnými pro smlouvu o přepravě věci. Na pozdější reklamace nemusí být brán zasílatelem zřetel. Zasílateli musí být dána možnost se osobně přesvědčit o rozsahu a druhu škody, přičemž další manipulace s poškozenou zásilkou musí být provedena podle pokynů zasílatele. Není-li zde stanoveno jinak, zasílatel odpovídá za obstarání přepravy, případné škody vzniklé při provádění přepravy uplatňuje zasílatel vlastním jménem a na účet příkazce. Při uplatňování nároků vůči dopravci je příkazce zavázán zasílateli k součinnosti (zejména k poskytování dokladů týkajících se zásilky jako podkladů pro uplatňování nároků vůči dopravci - např. dokladů o ceně zásilky apod.). Nároky vůči dopravcům se řídí příslušnými předpisy platnými pro smlouvy o přepravě věci.

V případě poškození, zničení či ztráty zásilky vzniklé při obstarávání přepravy a/nebo v případě zásilky převzaté zasílatelem k přepravě či k úkonům s přepravou souvisejících (nebo v případě, že zasílatel provádí vnitrostátní přepravu jako dopravce), je náhradová povinnost zasílatele za škodu vzniklou na zásilce podle těchto VOP omezena max. částkou 500.000,- Kč na jednu zásilku. Při obstarávání mezinárodní přepravy platí v uvedených případech zároveň limit náhradové povinnosti zasílatele 8,33 ZPČ/SDR na 1 kg hrubé hmotnosti přepravované zásilky. Při příkazcem prokázané škodě na zásilce vzniklé jejím pozdním dodáním má zasílatel náhradovou povinnost nejvýše do celkové výše konkrétního přepravného za konkrétní pozdě dodanou zásilku. Při uplatnění práva na náhradu škody u zasílatele je příkazce (oprávněná osoba) povinen jednoznačným způsobem nevzbuzujícím pochybnosti, doložit věrohodnými písemnými důkazy rozsah o výši vzniklé škody. Příkazce plně odpovídá za jakoukoliv škodu vzniklou zasílateli nebo dopravci, pokud by předal k přepravě zásilku nesplňující či porušující požadavky vyplývající z těchto VOP, a to včetně jakýchkoliv nákladů v této souvislosti zasílateli nebo dopravci vzniklých. Zasílateli nebo dopravci takto vzniklé škody či náklady (např. likvidace zboží) je příkazce povinen na základě výzvy bezodkladně uhradit. Zasílatel ani jím pověřený dopravce neodpovídají oprávněným osobám za škody vzniklé v souvislosti s přepravou zásilek, které by jim byly předány v rozporu s ustanoveními obecně závazných předpisů nebo těchto VOP, přičemž tyto škody jsou zároveň vyňaty z jejich pojistného plnění.

 

Bude-li přepravovaná zásilka obsahovat zboží, které není nové (např. repasované zboží), bude při náhradě škody zasílatel vycházet z tzv. amortizačních tabulek pro příslušné zboží (viz. www.geis-group.cz). U zásilek obsahujících zboží posílané do opravy bude jeho pořizovací cena uvedená na prodejním dokladu přepravovaného zboží vždy snížena o 20% a o příslušnou amortizaci. U zásilek obsahujících opravené zboží zasílané z opravy, bude z pořizovací ceny zboží odečtena jen amortizace dle amortizačních tabulek.

 

Pojištění zásilky

 

Příkazce si může na základě písemné dohody se zasílatelem nechat zásilku pojistit (pro takové případy platí pojistné podmínky uvedené na www.geis-group.cz). Pojištění může být i na cenu vyšší než je odpovědnost zasílatele uvedená v těchto VOP. Zasílatel pojišťuje zásilku pouze tehdy, je-li to s příkazcem předem písemně smluveno. Cena přepravného se v takovém případě zvýší o poplatek za pojištění. Příkazce je povinen pojistnou cenu (hodnotu) zásilky deklarovat v předávacím protokolu. Poruší-li příkazce tyto povinnosti, pak zasílatel není povinen pojištění zboží obstarat. Pouhé uvedení ceny zásilky příkazcem není pro zasílatele příkazem k pojištění zásilky. V případě, že příkazce využívá datový přenos, pak se způsob sjednání této služby řídí bodem 9 těchto VOP.

 

9. Zákaznici využívající datové přenosy

 

Příkazce může využívat IT služeb zasílatele. Příkazce v takovém případě odpovídá za odeslání dat do IT systému zasílatele. V případě nedoručení dat (elektronické objednávky/zasílatelského příkazu) do IT systému zasílatele, zasílatel neodpovídá za příkazcem elektronickou formou objednané služby. Toto ustanovení platí i tehdy, byl-li by zasílateli či jemu pověřenému dopravci v době svozu zásilky předán papírový formulář (objednávka/zasílatelský příkaz), kde by byly požadavky na služby zasílatele uvedeny. Pokud se neshoduje obsah dat (elektronické objednávky/zasílatelského příkazu) s obsahem papírového formuláře (objednávky/zasílatelského příkazu), má přednost elektronická forma objednaných služeb.

 

10. Ochrana osobních údajů

 

Smluvní strany se dohodly, že příkazce (nebo osoba s ním propojená v rámci těchto VOP, resp. zasílatelské smlouvy) může být zasílatelem, eventuálně jím pověřenou osobou, kontaktován v případě marketingové či reklamní akce, nabídky obchodní spolupráce, soutěží, oznámení či dotazu týkajícího se současné spolupráce či jiného oznámení nebo obchodního sdělení a to formou osobní, telefonickou, písemnou či elektronickou, nebo jinou formou kontaktu a souhlasí s použitím uvedených kontaktních údajů k marketingovým účelům zasílatele.

 

11. Společná ustanovení

 

Smluvní strany výslovně prohlašují, že ustanovení těchto VOP, která jsou odchylná od ustanovení občanského zákoníku, jsou takto ujednána vědomě odchylně a zároveň prohlašují, že dle jejich dobré víry a svědomí, tato odchylná ustanovení nejsou v rozporu s dobrými mravy, neporušují veřejný pořádek nebo právo týkající se postavení osob, včetně práva na ochranu osobnosti a jsou ujednána poctivě.

 

Pokud se v těchto VOP uvádí zkratka NOZ, má se na mysli nový občanský zákoník č.89/2012 Sb.

Eventuální prohlášení o neplatnosti některého z ustanovení těchto VOP nemá za následek jejich celkovou neplatnost. Tyto VOP jsou ze dne 31. 8. 2016 a nabývají účinnosti dnem 1. 11. 2016 

 
 
Zpět na hlavní stranu nápovědy